Jednoduchý návod ako vyrobiť macrame závesný kvetináč

 

Technika macrame zažíva BOOM. Určite aj vy obdivujete na sociálnych sieťach toto umenie, či už v podobe závesných dekorácií na stenu, zrkadiel alebo závesných kvetináčov. A my si dnes ukážeme, ako si taký kvetináč jednoducho vyrobiť. 

Závesné držiaky na rastliny vyrábali naše mamy či babky už pred niekoľkými desiatkami rokov. Trošku ošumeli, vyšli z módy, no teraz sa znova (chvalabohu) vracajú na výslnie. Veľmi pekne vyzerajú v byte, v dome alebo zavesené na terasách či záhradných sedeniach. 

Na ich výrobu veľa nepotrebujete. Najdôležitejšie je odhodlanie, špagát na macrame, nožnice, lepiacu pásku a kvetináč.

Ako na to: 

Najprv si nastriháme špagát na macrame. Budeme potrebovať 8 kúskov, ktoré budú dostatočne dlhé na to, aby na spodku kvetináča trčali nejaké špagátiky a tiež aby bol dostatočne dlhý na zavesenie. Odporúčame preto narezať si aspoň 120 cm dlhé lanká. 

Vezmeme si všetkých osem špagátikov a spravíme na konci klasický uzol tak, aby nám, ako sme už spomínali, pekne trčali spod kvetináča a vytvorili akýsi strapec. Vezmeme si prázdny kvetináč a pretočíme ho hore dnom. Pramienky macrame špagátu si pekne prerozdelíme po dvoch do štyroch strán kvetináča. Pri tomto kroku musíme dbať na to, aby koncový uzol bol presne v strede kvetináča. Prerozdelené lanká nám pomôže pridržať lepiaca páska. 

Na hrane kvetináča spravíme klasické uzlíky. Následne, vezmeme z každej štvrtiny jedno lanko a spravíme uzlík tak, aby boli preskakovane. Takto pokračujeme a uzlíčkujeme až po samotný, vrchný okraj kvetináča. Každý uzlík si poistíme lepiacou páskou, aby sa nám závesný kvetináč a Ďalší rad uzlíkov neposúval.  Keď už máme uzlíky až po vrch, pretočíme si kvetináč, natiahneme lanká do výšky a v primeranej časti opäť spravíme uzlík zo všetkých ôsmich laniek. Voilá, macrame kvetináč je hotový a môžete ho zavesiť :-) Ak máme jeden záclonový krúžok navyše, môžeme ho využiť a priuzliť na vrch kvetináča. 

 

Ak sa vám kvetináč nepozdáva farbou, nevadí. Stačí, ak ho pred začatím macrame pretrieme poriadne hustou akrylovou farbou. Výborne pretrie všetky nedokonalosti a navyše, v našom e-shope nájdete širokú paletu rôznych odtieňov akrylových farieb - už len si vybrať ;-) kvetináč necháme dôkladne vyschnúť ( s akrylovými farbami to bude trvať len chvíľku) a môžete začať s technikou macrame. 

Čo poviete, nie je to nič zložité a dokonca, tento jednoduchý spôsob vám bude trvať skutočne len pár minút. Výsledok však bude stáť za to :-) 

 

 

 

Produkty