Krakelovanie - dvojkrokové

Čo je to dvojfázové krakelovanie?

Dvojfázový krakelovací lak (praskací, prasklinový..) vytvára prasklinky v hornej vrstve laku, do ktorých sa pre zvýraznenie môže vtierať tmavšia olejová farba, rôzne antické pasty a patiny.

Čo budeme potrebovať :

  1. Predmet, ktorý budeme zdobiť – drevená škatuľa, šperkovnička, fľaša, základ na hodiny...
  2. Ryžový papier alebo servítky
  3. Bielu alebo inú svetlú akrylovú farbu
  4. Štetec
  5. Decoupage lepidlo
  6. Krakelovací lak dvojkrokový
  7. Prípadne žehličku, papier na žehlenie, nožnice a fén

Postup

Dekorovaný predmet si celý natrieme zvolenou svetlou akrylovou farbou. Snažíme sa natierať rovnomerne, pre celistvý vzhľad aj v dvoch až troch náteroch. Farba by mala byť aspoň o jeden tón svetlejšia ako je podklad na servítke, ktorú sme si vybrali. Je to preto, aby nám vzor pekne vynikol. Farbu nechajte poriadne vyschnúť.

Kým nám bude farba schnúť, vystrihneme si zo servítky motív. Môžeme ho aj obtrhnúť, čím dosiahneme lepšie splynutie s okolím. Vyschnutý predmet si najprv natrieme lepidlom na decoupage (Hercules v tomto prípade nie je vhodný) a znova necháme uschnúť, teda len v tom prípade, ak chceme servítku zažehľovať cez papier na pečenie (žehlička pri teplote bavlna teplom rozpustí lepidlo). Zažehľovaním docielime úplne hladký povrch, ktorý oceníme hlavne pri väčších motívoch a plochách. Po aplikovaní servítky, znova prejdeme povrch lepidlom na decoupage a necháme uschnúť.

TIP: tieňovanie

Ak by sme chceli predmet vytieňovať, dá sa tak urobiť olejovou farbou, ktorá však môže schnúť aj 24 hodín! Ak sa pre tieňovanie rozhodneme, nanesieme tenkú linku kontrastnej farby okolo motívu, a jemne rozotrieme dostratena.

Krakelovanie

Po uschnutí všetkých predošlých príprav začíname konečne s krakelovaním. Vezmeme si lak určený na prvú fázu (hustý, biely), ktorý nanášame rovnomerne v nie príliš tenkých vrstvách.

TIP: urýchlenie schnutia

Niekoľko minút necháme lak voľne schnúť, a potom si proces môžeme urýchliť fénovaním. Treba však myslieť na to, že príliš horúci vzduch môže lepidlo rozleptať, preto treba fénovať z väčšej vzdialenosti alebo s chladnejším vzduchom.

Po dôkladnom uschnutí prichádza rad na druhú fázu laku, ktorý natierame rovnomerne, vtedy sa budú prasklinky tvoriť podľa smeru štetca. Ak ich chcete mať nerovnomerné, pomôžte si krúživými pohybmi prstov.

Zvýraznenie praskliniek

Tento krok by sme mali začať po niekoľkých hodinách dôkladného schnutia, prípadne na druhú deň. Na zvýraznenie  môžeme použiť buď olejovú farbu,  patinu či antikovacie pasty. Pastu nanášame hubkou, alebo papierovým obrúskom a krúživými pohybmi ju jemne vtierame do praskliniek. Ak sa nám na povrch dostane nežiaduce množstvo farby, zotrieme ju čistou handričkou, prípadne terpentínovým olejom (používa sa na riedenie olejových farieb a čistenie štetcov..).

Záver

Na úplný záver celý výtvor prelakujeme záverečným lakom, ktorý krásne vyplní prasklinky a dodá ucelený vzhľad a hladký, lesklý povrch.

Dôležitá rada: porcelánový dvojkrokový lak

Ak ste používali porcelánový dvojkrokový lak, ktorý je na vodnej báze, tak nesmiete použiť záverečný lak na vodnej báze. Použite iný, napríklad na alkoholovej báze.

Zdroj: Internet, tvorilci.cz

 

Produkty