Praskajúce farby - fotopostup

Čo sú praskajúce farby?

Praskajúca dekoračná farba je dvojzložkový systém na vodnej báze na vytváranie popraskaného, zodratého, ľahko brúsiteľného povrchu. Po uschnutí prvej zložky na ňu nanesieme štetcom alebo špachtľou farbu (t.j. druhú zložku). Počas schnutia pasta popraská. Sieť a hĺbka prasklín závisi od hrúbky vrstvy nanesenej farby. Touto farbou natretý povrch je po uschnutí ľahko brúsiteľný. Jeho dlhodobú ochranu získate voskovaním alebo lakovaním. A dosť bolo o farbách, poďme si ukázať ako sa s nimi pracuje.

Potrebný materiál:

  1. Dvojzložková praskajúca farba – zložka čislo 1 a zložka číslo 2 (farebná)
  2. Akrylová farbu (voliteľné) – my sme použili Dekor paint soft – kardinálska červená
  3. Štetec
  4. Predmet, ktorý budeme dekorovať
  5. Nádoba s vodou
  6. Brúsny papier (voliteľné)

 

Postup:

1. Praskajúcu farbu – zložku číslo 1 nanesieme štetcom na dekorovaný predmet – v našom prípade najprv na surové drevo – spodnú časť. Nie je to farba v pravom slova zmysle, skôr to pripomína disperzné lepidlo (napr. Herkules). Farba je biela, no po nanesení a uschnutí je priesvitná a lesklá.

2. Kým nám schla spodná časť krabičky, vrchnú časť sme namaľovali červenou akrylovou farbou (my kriedovou, ale môžete samozrejme použiť aj klasickú vodou riediteľnú farbu).

3. Keďže farba schne pomerne rýchlejšie ako zložka číslo 1, tak sme zložku číslo 1 natreli aj na vrchný diel už namaľovanej a zaschnutej krabičky.

4. Po poriadnom uschnutí sme na spodnú časť začali štetcom nanášať praskajúcu farbu – zložku číslo 2 – odtieň country modrá. Farba nie je tekutá, ale je to hustá kaša. Spodný diel sme natreli tenkou vrstvou, akoby klasickou akrylovou farbou.

5. Počas schnutia sa začali tvoriť nádherne jemné prasklinky.

6. Na vrchný diel krabičky sme naniesli zložku číslo 2 nahrubo, čo spôsobilo, že praskliny sú hlbšie a výraznejšie.

7. Praskajúca farba je ľahko brúsiteľná (ako kriedové farby), preto sme po dôkladnom preschnutí krabičky ošmirgľovali miesta, kde farba nepekne zaschla, a tiež sme jemne prebrúsili okraje. Úplný záver nastal, keď sme krabičku prelakovali matným, vodou riediteľným lakom - tým sme zafixovali povrch, ktorý sa nebude ďalej šúpať a bude chránený pred vonkajšími vplyvmi. Komu sa páči lesk, môže použiť lesklý lak.

Krabička je takto hotová, no komu je málo, môže ju dozdobiť napr. servítkovou technikou, nalepiť stužku, krajku, kamienky, prípadne použiť šablónu a prekresliť ľubovoľný motív..všetko je len na vašej fantázii:)

Zložka číslo 2 – farba je dostupná v týchto odtieňoch – biela,  slonovinová, burgundská červená, viktoriánska ružová, contry modrá a hnedá.