Vintage efekt medium - starý vzhľad

Aj vy sa pokúšate dosiahnuť starý ošúchaný efekt na svojich výrobkoch, no stále nie ste spokojní s výsledkom? Konečne sme pre vás našli to pravé! VINTAGE EFFECT MEDIUM od značky Pentart, s ktorým šúpanie farby nešlo nikdy ľahšie a výsledok nebol nikdy krajší. Vyskúšali sme, pofotili sme a spísali mini návod.

Potrebný materiál:

  1. Výrobok ktorý chceme dekorovať
  2. Podkladová akrylová farba (nemusí byť, ak sa chceme prešúchať do farby výrobku)
  3. Vintage effect medium
  4. Vrchná akrylová farba
  5. Klasický plochý štetec alebo tupovací štetec (hubka)
  6. Šmirgeľ, alebo tá zelená drsná strana hubky na riad (môžete skúsiť aj drátenku)
  7. Lak (matný, lesklý.. môže byť na vodnej báze alebo akrylovej)

Postup

1. Dekorovať ideme drevený rám – polotovar. Farba rámu sa nám nepáči, preto použijeme podkladovú (kontrastnú) farbu – červenú – je to klasická akrylová farba riediteľná vodou. Rám si teda natrieme červenou farbou a necháme zaschnúť.

2. Po uschnutí farby vezmeme Vintage effect medium a natrieme ním celý rám. Vintage effect medium je veľmi riedke, preto stačí rám pokvapkať a rozotrieť. Opäť necháme rám zaschnúť.

3. Na rad prichádza vrchná farba, v našom prípade biela akrylová. Keďže sme podkladovú farbu zvolili tmavšiu, museli sme naniesť 2 vrstvy bielej akrylovej farby, aby nám prekryla spodnú. Necháme opäť zaschnúť.

4. Po úplnom uschnutí prichádza na rad predposledný krok – najdôležitejší – šúchanie. Vezmeme si šmirgeľ (hubku, skrátka niečo drsnejšie) a začneme šúchať po ráme. Začať môžete od hrán, neskôr prešúchajte samotnú plochu. Uvidíte ako sa vám pekne a ľahko odlupuje farba. To, koľko farby, a na ktorých miestach zošúchate je len na vás, a na tom, aký výsledný efekt chcete dosiahnuť.

5. Posledný krok je prelakovanie. Použiť môžete matný alebo lesklý lak, ktorý vám zafixuje a ošetrí povrch.

Vlastnosti VINTAGE EFFECT MEDIA

U nás je dostupné 80ml balenie. Je to biela riedka tekutina, ktorá sa veľmi ľahko rozotiera a rýchlo schne. Laicky môžeme povedať, že slúži ako zmäkčovač vrchnej farby, ktorá sa po zaschnutí dá ľahko zošúpať.

Vlastnosti akrylových farieb

U nás dostupné akrylové farby sú vodou riediteľné a vzájomne miešateľné. Vodou ich môžete, ale nemusíte riediť . Po uschnutí sú farby vode odolné, svetlostále a sýte. Akrylovú farbu môžete použiť na akýkoľvek povrch – sklo, kov, plast, stenu, kameň, plátno, kartón, textil, polystyrén a všetko ďalšie čo vám napadne.

Želáme vám úspešné tvorenie!

PS: rám vyrobený rovnakou technikou a postupom len s inými farbami. Vajíčko je polystyrénové, namaľované akrylovou farbou a ozdobené technikou Decoupage (servítková).